Το βαρόμετρο των πρώην (23-29 Οκτωβρίου)

Το βαρόμετρο των πρώην για την εβδομάδα που μας πέρασε (23-29 Οκτωβρίου). Οι καλοί, οι κακοί και οι "έτσι και έτσι".

Kώστας Βασιλειάδης/Bilbao Basket

Blancos De Rueda Valladolid-BB Bilbao 70-76 με 24 πόντους και 4/6 τρίποντα του Κώστα Βασιλειάδη. Για τους ηττημένους ακριβώς τα ίδια νούμερα (24, 4/6) είχε ο Uros Tripkovic. Tα highlights:

Γιάννης Μπουρούσης/Emporio Armani Milano

Δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα εξαιρετικός όσο κοντοζυγώνουν οι μέρες που θα τον βρούμε αντίπαλο. 22-11(πόντοι-ριμπάουντς) εναντίον της Kaja για την Euroleague (στην εντός έδρας ήττα της Armani πάντως) και 11-11 στην νέα ήττα από την Trenkwalder για το Ιταλικό πραωτάθλημα. Η Armani Milano παραπαίει, ο Μπουρούσης στέκεται και με το παραπάνω όμως. Τα highlights από το ματς με την Kaja Laboral:

Λουκάς Μαυροκεφαλίδης/Spartak St.Petersburg

Patrick Beverley/Spartak St.Petersburg

Το διδυμάκι της Spartak ήταν στα πάνω του αυτή την εβδομάδα...
Πρώτα την Πέμπτη (25/10) στο μεγάλο διπλό επί της Lokomotiv Kuban με 74-70 για το Ρώσσικο πρωτάθλημα, ο Λουκάς ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους (+5 ριμπάουντς) ενώ ο Μπέβερλι έκανε το γνωστό του πληθωρικό παιχνίδι, 13 πόντοι-5 ριμπάουντς-4 ασίστς.
Άλλη μια μεγάλη νίκη την Δευτέρα (29/10) επί της Khimky με 74-69 για την VTB League με τον Πατ να κάνει 10-4-5 και τον Μαυροκεφαλίδη 11 πόντους. Highlights από αυτό το ματς:

Renaldas Seibutis/Lietuvos Rytas

Σταθερός στις καλές εμφανίσεις φέτος ο Σέι...9-4-3 στο 69-61 της Rytas επί της Partizan για την Euroleague, προσέθεσε άλλους 9 στον περίπατο επί της Sakalay για το Λιθουανικό πρωτάθλημα με 76-42.

Henry Domercant/Galatasaray Medical Park

Πρεμιέρα σε επίσημα ματς φέτος και 9 πόντοι σε 13 λεπτά με 3/4 τρίποντα στο μεγάλο διπλό της Galatasaray επί της Efes με 83-73. Τα highlights του ματς:

Γιώργος Διαμαντόπουλος/Κεραυνός Στροβόλου

Πρεμιέρα στο Κυπριακό πρωτάθλημα και ο Κεραυνός νίκησε μέσα στη Λάρνακα την ΑΕΚ με 59-55. 11 πόντους με 4/10 ο Γιώργος Διαμαντόπουλος.

Alex Acker/Asseko Prokom

Βρίσκει σιγά σιγά σιγά τον εαυτό του και βοήθησε την Prokom να φτάσει στο 77-66 επί της Alba για την Euroleague με 9 πόντους και 5 ριμπάουντς.

Yotam Halperin/Bayern M.

11 πόντοι με 2 τρίποντα και 3 ασίστς στο 76-58 της Bayern επί της Bayreuth για την 6η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος. Οι Βαυαροί με 4-2 βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Nikola Vujcic/KK Split

9 πόντοι, 10 ριμπάουντς, 3 ασίστς αλλά και ένα περίεργο 0/5 στα τρίποντα στην ήττα της KK.Split από την Ουγγρική Szolnok με 75-67 για την Ανδριατική λίγκα.

Matt Howard/Chorale de Roanne

10 πόντοι και 5 ριμπάουντς στην ήττα της Roanne από την Orleans με 87-81. Αποβλήθηκε με 5 φάουλ.

Marko Keselj/Valencia

Πρώτη ήττα για την Valenjia στο Ισπανικό πρωτάθλημα την 5η αγωνιστική από την Estudiantes με 85-82. Ο Keselj έμεινε άποντος σε μόλις 5 λεπτά συμμετοχής, δεύτερη σερί εβδομάδα στους "κάτω".

Qyntell Woods/Lagun Aro

Μανώλης Παπαμακάριος/Lagun Aro

Ζευγάρι και αυτοί εδώ όπως και οι δύο της Spartak νωρίτερα...Η Lagun Aro βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις και συνεχίζει να αγνοεί την γεύση της νίκης μετά από 5 παιχνίδια στην ACB.
Στο 75-86 από την Fuelanbrada o Q έμεινε στο παρκέ μόλις 15 λεπτά, με 5 πόντους (2/6 σουτ) και 2 ριμπάουντς, 2 ασίστς ενώ ο Παπαμακάριος έμεινε άποντος σε 20 λεπτά συμμετοχής έχοντας 0/4 τρίποντα και μόλις 1 ασίστ.

Milos Teodosic/CSKA Moskow

H επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά... Στην Euroleague, στο 75-66 της CSKA επί της Bamberg είχε 6 πόντους (1/6 σουτ) με 2 ασίστς αλλά και 6 λάθη. Τρεις μέρες αργότερα (28/10) στο Kaunas, η Zalgiris νίκησε τους Μοσχοβέζους με τον Mίλος να μένει στους 2 (0/7) με 3 ασίστς και κανένα λάθος.
Συνολικά είχε μέσους όρους 4π. (1/13 σουτ) 2.5 ασίστς και 3 λάθη στα δύο ματς της προηγούμενης εβδομάδας.